יוני 19, 2012
bint

שיחות לחו"ל

שיחות לחו"ל הפכו לעניין שבשגרה ולכן המחירים ירדו בצורה משמעותית והאיכות עלתה. המאמר מונה מספר דרכים מקובלות להתקשר למישהו הנמצא במדינה אחרת, על יתרונותיהן וחסרונותיהן.

בעולם המודרני המאופיין בתקשורת בלתי פוסקת בין האנשים, המרחקים הופכים לחסרי משמעות. יצירת קשר עם אנשים החיים בצד השני של כדור הארץ הפכה ליותר מאפשרית: כיום היא קלה ומיידית, בין אם מדובר בהתכתבות באמצעות הדואר האלקטרוני, בתקשורת באמצעות פורום או שיחת וידאו, או באמצעות שיחות טלפון.

ההתכתבות יכולה להיות אמצעי תקשורת נוח ויעיל, המאפשר לנו להעביר ולקבל מידע במהירות וללא הפרעה לצד השני. התכתבות היא נוחה במיוחד, במצבים בהם אנחנו יוצרים קשר עם אנשים שחיים לפי שעון אחר, וישנים בזמן בו אנחנו ערים, ולהיפך. אם איננו מעוניינים להפריע את שנתם, אנחנו נכתוב להם מייל ונחכה מספר שעות לתשובה.

יחד עם זאת, במקרים רבים עלינו לפתור בעיה בדחיפות, להעביר מסר מיידי או לדון בנושא שאינו סובל דיחוי עם אדם אחד או מספר אנשים הנמצאים במדינה אחרת. במצבים כאלה פיתרון התקשורת המתאים ביותר הוא לשוחח. שיחות לחו"ל היו פעם יקרות מאוד והתאפיינו בשיבושים רבים. אם אדם היה נוסע לטיול לחוץ לארץ, הוא הסתפק בשיחה אחת הביתה, על מנת להודיע על נחיתה שעברה בהצלחה ונמנע מלהתקשר על בסיס יומי. יחד עם זאת, הצורך בתקשורת גלובלית הלך והתגבר והביקוש לפיתרונות תקשורת נוחים עולה משנה לשנה. עם התפתחות טכנולוגיות התקשורת, הפכו שיחות לחו"ל או שיחות מחו"ל לדבר שבשיגרה, מה שהוביל לכך שהתעריפים ירדו באופן משמעותי והשיבושים התמעטו מאוד. לעתים קרובות אנחנו מתקשרים ליעדים שונים בחוץ לארץ בענייני עבודה, בענייני עסקים וגם בעניינים פרטיים.

קיימות מספר דרכים להתקשרות: ראשית כל, ניתן פשוט לחייג ליעד כלשהו באמצעות הטלפון. במקרה כזה, עלינו לחייג את הקוד של חברת התקשורת באמצעותה אנחנו מעוניינים לבצע את השיחה, לאחר מכן את קוד המדינה והעיר המבוקשות ולבסוף את מספר הטלפון הנדרש. מבחינתנו כלקוחות, מלבד הצורך בהקלדת יותר מספרים, לא נרגיש בשום הבדל בהתנהלות בין שיחה לחו"ל לעומת שיחה רגילה.
דרך נוספת, ולעתים נוחה יותר היא שיחה מהטלפון הנייד. גם במקרה כזה עלינו להקיש תחילה את קוד חברת התקשורת באמצעותה תבוצע השיחה ולאחר מכן את קוד המדינה, העיר ואת מספר הטלפון המבוקש. עלות השיחה במקרה כזה תורכב משני גורמים: עלות דקת שיחה שתגבה חברת התקשורת, ועלות זמן האוויר אותה תגבה חברת הסלולר. התעריף לדקת שיחה אותו גובה חברת התקשורת תלוי ביעד המבוקש, בדרך כלל העלות תהיה גבוהה יותר כאשר מדובר במדינה אקזוטית יותר או מדינת עולם שלישי, מאשר אם מדובר על מדינות מערב אירופה או צפון אמריקה. במקרים מסוימים, עלות זמן האוויר תהיה אפסית, אך בכל מקרה מומלץ לברר את התעריפים ואת התנאים לפני ביצוע השיחה.

תחום נוסף שהתפתח מאוד בשנים האחרונות נקרא Voice Over Internet Protocol, או בקיצור VoIP. מדובר בטכנולוגיה המתבססת על תקשורת באמצעות האינטרנט, שמאפשרת להוזיל את עלות דקת השיחה ללקוח באופן משמעותי. המחיר הנמוך הוא היתרון המשמעותי של ערוץ תקשורת זה, ואילו החיסרון הוא הצורך בקישוריות אינטרנט גבוהה. גם כאן מציעות חברות שונות חבילות תקשורת מגוונות, לעתים עם דמי מנוי ולעתים בלעדיהם. בחלק מהמקרים השיחה מתבצעת באמצעות מפעיל, שיקבל מהלקוח את מספר הטלפון של היעד ויבצע את ההתקשרות.

עוד דרך לשוחח, שהפכה לפופולרית מאוד בשנים האחרונות, היא שיחה באמצעות Skype. סקייפ היא תוכנה הניתנת להתקנה בחינם על המחשב האישי, בה החיוג מבוצע באמצעות האינטרנט וללא שימוש במכשיר טלפון. חלק מהשירותים ניתנים ללא שום עלות נוספת עבור ביצוע השיחה, מעבר לעלות השימוש באינטרנט וזה היתרון העיקרי של שיחות לחו"ל באמצעות התקשרות מסוג זה. היתרונות הנוספים הם האפשרות לחיבור מצלמת וידאו עבור שני המשתמשים, אפשרות להעברת קבצים, אפשרות להתכתבות במקרה ואחד המשתמשים אינו זמין והאפשרות לנהל רשימת יעדים בדומה לספר טלפונים רגיל. החיסרון הוא הצורך ברישום ל- Skype, שכן ללא רישום כזה השיחה תהיה כרוכה בתשלום.

לסיכום, קיימים כיום ערוצים שונים ומגוונים וככל שטכנולוגיות התקשורת מתפתחות, כך התעריפים יורדים ואילו איכות השיחות עולה. כבר היום, בחלק משיטות ההתקשרות לא ירגיש המשתמש בהבדל בין שיחה מקומית לשיחה לחו"ל, ולא ישלם עליה יותר. נראה שבעתיד הלא רחוק ימשיכו להתמעט הפערים הנובעים ממרחק פיזי, עד להיעלמותם המלאה.

כתוב תגובה