יולי 14, 2012
bint

שרתי VPS – התאמה מושלמת לצרכי הלקוח

שרתי VPS הם שרתים וירטואליים המתקבלים כתוצאה מאיחוד או חלוקה של תשתיות פיזיות. מאמר זה מציג את  השרתים האלה ומסביר מדוע הם מהווים יתרון לכל לקוח.

שרתים באופן כללי, הם מחשבים מיוחדים או בשפה המקצועית – מכונות, המיועדות למטרות שונות כגון אירוח אתרים, דואר, אחסון קבצים, פיתוח וכדומה. השרת הקונבנציונלי הוא יישות פיזית שלמה, כלומר מחשב מיוחד הנמצא במקום מוגדר. אם מחלקים שרת כזה למספר יישויות נפרדות, מתקבלים שרתים וירטואליים נפרדים שנקראים שרתי VPS ((Virtual Private Servers. כל אחד מהשרתים האלה מופעל על ידי מערכת הפעלה משלו ועושה שימוש במשאבים השמורים לו בלבד.  גם הייעוד של כל אחד מהשרתים הוירטואליים האלה יכול להיות שונה לחלוטין: בזמן ששרת אחד יכול לשמש לאחסון אתרים, שרת אחר יכול לשמש לפיתוח וכן הלאה.

וירטואליזציה, או חלוקה של שרת פיזי לשרתי VPS, מאפשרת לקבל מספר שרתים וירטואליים בעלי מאפיינים שונים. חלוקת המשאבים הפיזיים לא חייבת להיות זהה, דבר אשר מאפשר לקבל מכונות שונות העונות בצורה מיטבית לצרכים שונים. יתרה מזאת, שרתי VPS מתאפיינים בנפח הדיסק, נפח הזיכרון ובמספר מעבדים.

הצרכים של כל לקוח יכולים להשתנות במהלך העבודה למשל, הצורך בנפח הדיסק הקשיח יכול לגדול. כאשר מדובר בשרת רגיל, ייתכן קושי במתן מענה לצרכים המשתנים. לעומת זאת, המאפיינים של השרתים הוירטואליים יכולים להשתנות תוך כדי תנועה, כי במקרים רבים מדובר על חלוקה לוגית אחרת, ולא על שינויים בחומרה. לקוחות רבים מתחילים משימוש בשרת וירטואלי מינימלי ומגדילים אותו בהתאם לצרכים המשתנים שלהם. במידה והצורך במשאבים קטן, הלקוח יכול לבקש להקטין את השרת הוירטואלי שלו, ובצורה כזאת לא יצטרך לשלם על משאבים שאינו משתמש בהם.

שרת VPS גדול יכול להתקבל גם מאיחוד של מערך שרתים פיזיים, ולא רק מחלוקה של שרת פיזי בודד. מרחב האפשרויות של איחוד וחלוקה כאלה הוא אינסופי. למעשה, כל המאפיינים של שרת VPS  יכולים להיקבע בהתאמה מושלמת לצרכיו של הלקוח. ההתאמה המושלמת הזו תישמר תמיד, כי השרת הוירטואלי יודע להשתנות יחד עם הלקוח. לצורת העבודה הזאת קוראים מחשוב הענן, או באנגלית – Cloud Computing.

מחשוב הענן הוא למעשה האפשרות להתחבר אל שירותי המחשוב דרך רשת האינטרנט, בדומה להתחברות לרשת החשמל. על ידי מערכת זו של מחשוב ענן, הצרכן משתמש בכמות המשאבים לה הוא זקוק באופן מדוייק ומשלם בהתאם לרמת השימוש שלו. ניתן להשוות את העבודה בשרתים הפיזיים הרגילים לרכישה או להשכרה של גנרטור לכל בית מגורים, והחלפתו עם כל שינוי במספר המשתמשים או בהספק הנדרש. התחברות לרשת החשמל פוטרת אותנו מהדאגות למכונה הפיזית המייצרת את החשמל, ומספקת לנו את כל האנרגיה הדרושה בצורה מדוייקת.

כל שרת VPS פועל באופן עצמאי לחלוטין, עם מערכת הפעלה משלו, עם אפליקציות משלו וללא קשר לשרתים הוירטואליים האחרים היושבים על אותו שרת פיזי. קיימת גם הפרדה מוחלטת בין השרתים הוירטואליים השונים העושים שימוש באותה החומרה. כל שרת וירטואלי מוגן בפני נזקים שעשויים להיגרם כתוצאה מפעילות של משתמשים אחרים היושבים על אותו שרת פיזי. כלומר, תקלה באחד השרתים הוירטואליים לא גורמת לתקלות בשרתים הוירטואליים השכנים; עומס על מעבדים של שרת וירטואלי אחד לא יגרום להאטה בהפעלה של שרת וירטואלי אחר; קריסה של שרת וירטואלי אחד לא תגרור קריסה של שרתים וירטואליים אחרים באותה התשתית וכן הלאה. כל לקוח מקבל גישה עצמאית לשרת הוירטואלי שלו, יש באפשרותו להפעיל ולכבות אותו כרצונו, לבצע אתחול ולהתחבר אליו בקונסול, כלומר לעבוד מולו מרחוק.

בנוסף לגמישות הכמעט אינסופית של שרתי VPS, יש להם גם יתרון משמעותי מבחינת העלויות. שימוש בשרת פיזי ייעודי גורר עלויות אחזקה ושדרוגים, תוספת מחיר משמעותית עבור שינויים נדרשים, ולעתים קרובות – תשלום על משאבים בהם לא נעשה שימוש.  שרתים וירטואליים, לעומת זאת, עושים שימוש רק במשאבים הנדרשים ומתחלקים בעלויות האחזקה של החומרה ולכן המחירים של השרתים הוירטואליים יהיו נמוכים משמעותית ביחס לשרתים הרגילים.

לסיכום, ניתן לומר שהיתרונות של שרתי VPS לעומת שרתים פיזיים הם כה משמעותיים, כך שהם מבטלים כמעט לחלוטין את הצורך בשימוש בשרתים קונבנציונליים. שרתי VPS , שגם זכו בהכרה בין לאומית רחבה ובפרסים נחשבים בתחום, הם חליפות שנתפרות לפי מידותיו וצורתו של כל לקוח ולקוח ובנוסף לכך, יודעים להשתנות יחד איתו, תוך שמירה על התאמה מושלמת לצרכיו.

כתוב תגובה